Uprawa roślin i chów zwierząt w Polsce

W Polsce uprawia się kilkadziesiąt gatunków roślin, ale podstawowymi ziemiopłodami są zboża i ziemniaki. Niemal nigdzie na świecie nie spożywa się tak dużo potraw mącznych i ziemniaków.

W ogólnej powierzchni zasiewów największy areał 67% zajmują zboża; pszenica, żyto, jęczmień oraz owies. Ponad 8% zasiewów stanowią rośliny pastewne: lucerna, kukurydza i koniczyna. Zbliżony udział mają rośliny przemysłowe- buraki cukrowe i rośliny oleiste: rzepak i rzepik. Ok. 1% gruntów przeznacza się pod uprawę roślin włóknistych: lnu i konopi.
Polska jest czołowym producentem warzyw w Europie. Kraj nasz zajmuje pierwsze miejsce w produkcji kapusty i marchwi, drugie w produkcji cebuli, trzecie-ogórków i piąte miejsce w produkcji kalafiorów.

Najbardziej rozpowszechniony jest u nas chów trzody chlewnej. Liczba tych zwierząt sięga 18mln. sztuk, co daje nam szóste miejsce w świecie. Pogłowie bydła wynosi w Polsce 7mln. sztuk. W ostatnich latach zanika u nas chów owiec. Zajmuje się nim tylko co setne gospodarstwo rolne w kraju. Chów koni w Polsce niemal w całości służy celom pociągowym. Wraz ze wzrostem mechanizacji w rolnictwie pogłowie tych zwierząt zmalało z 2,5mln w 1970r.do ok. 0,5 mln. obecnie. Najwięcej koni występuje w województwach wschodnich i południowych, w których przeważają małe gospodarstwa rolne.

W powojennej Polsce niemal całkowicie zanikł chów kóz. Liczbę kóz szacuje się na ok.30 tys. sztuk.
Ważną rolę gospodarczą odgrywa w Polsce hodowla pszczół. Liczba tych pożytecznych owadów wynosi ok. 700 tys. pszczelich rodzin produkujących rocznie 6-10 tys. ton miodu.

Z innych gatunków zwierząt na uwagę zasługuje hodowla norek, lisów, szynszyli, danieli, jeleni, a także ślimaków i dżdżownic. Ciekawostką jest rozpoczęcie w 1994r. w Polsce hodowli strusi afrykańskich. W 25 fermach znajduje się 220 sztuk tych egzotycznych ptaków.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Rolnictwo w Polsce

Podstawowe funkcje rolnictwa w Polsce: Rolnictwo jest działalnością gosp. człowieka, mającą na celu wyprodukowanie żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia lub surowców do jego przetworzenia. Środkami realizującymi te cele są ...

Geografia

Ściągi z geografii (definicje, rolnictwo, uprawy)

Rolnictwo-podstawowa gałąź produkcji materialnej, wytwarza produkty żywnościowe i surowce przemysłowe poprzez uprawę roślin i chów zwierząt. Wykorzystuje ona zasoby oraz siły przyrody i daleko uzależnione są od warunków przyrodniczych....

Geografia

Rolnictwo

Rolnictwo – dział gospodarki narodowej, którego celem jest pozyskiwanie produktów do bezpośredniego spożycia przez ludzi i zwierzęta oraz dostarczanie surowców dla przemysłu spożywczego, obuwniczego, chemicznego i włókienniczego.
<...

Geografia

Charakterystyka polskiego rolnictwa

Człowiek swoim działaniem oddziałuje na środowisko przyrodnicze, zakłócając naturalną równowagę, a niekiedy doprowadzając do degradacji środowiska. Działalność rolnicza podobnie jak inne gałęzie przemysłu oddziałuje pozytywnie bą...

Geografia

Rolnictwo

Rolnictwo żarowo-odłogowe- zajmowanie ziemi pod uprawę po wcześniejszym wypaleniu roślinności stepowej lub leśnej (żyzna gleba z popiołu, spulchniona ziemia od gorąca, tania, czasochłonne, gleba b. łatwo ulega erozji, niszczenie lasu, ma...