Mit o Edypie

Pewnego dnia, król Teb Lajos, dowiedział się od wyroczni, że zginie z rąk własnego syna. Władca bardzo obawiał się o swoje życie. Jego zmartwienia związane były także z królestwem. Po narodzinach syna, który otrzymał imię Edyp, władca wraz z małżonką Jokastą postanowili się go pozbyć. Lajos, przebił stopy Edypa żelaznymi gwoźdźmi, spętał i nakazał służącemu zostawić go w górach. Ten jednak, nie wykonał swojego zadania i zostawił małe dziecko u pasterzy którzy zanieśli go do bezdzietnego króla Koryntu Polibosa.

Kiedy Edyp dorósł, postanowił udać się do wyroczni delfickiej, która wyjawiła mu, że zabije własnego ojca i poślubi matkę. Mężczyzna bardzo się przestraszył, dlatego postanowił zapobiec spełnieniu się przepowiedni wyroczni. Kiedy Edyp, udał się w podróż, napotkał na swojej drodze starca który przejeżdżał wraz ze służbą. Pewny siebie chłopak, nie chciał usunąć się z drogi, w związku z czym wywiązała się bójka, w której z rąk Edypa zginął Lajos, ojciec młodzieńca. Kiedy mężczyzna dotarł do Teb, dowiedział się, że tron objął Kreon. Będąc w mieście, Edyp zauważył Sfinksa, którego wcześniej widział w proroczym śnie. Młodzieniec, bez namysłu zmierzył się z potworem, uśmiercając go i tym samym rozwiązując zagadkę Kreona. W nagrodę młody Edyp, otrzymał rękę Jokasty z którą miał czwórkę dzieci (Polinejkesa, Eteoklesa, Antygonę i Ismenę).

Z czasem, w mieście zaczęła się fala nieszczęść. Zakłopotany Edyp postanowił udać się do wieszcza Tejrezjasza, który oznajmił mu, że właśnie tak został ukarany kazirodztwo i ojcobójstwo. Zrozpaczony mężczyzna oślepił się, i wraz z córką Antygoną uciekł z miasta.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz morały do mitów: O Narcyzie, O Syzyfie, Mit trojański, Mit Demeter i Kora, Mit o Edypie, Mit o Orfeuszu i Aredyce, DAM NAJ!!!!

Napisz morały do mitów: O Narcyzie, O Syzyfie, Mit trojański, Mit Demeter i Kora, Mit o Edypie, Mit o Orfeuszu i Aredyce, DAM NAJ!!!!...

Język polski

Czy mit o Edypie to mit grecki? Proszę o szybką odpowiedz!! :* :)

Czy mit o Edypie to mit grecki? Proszę o szybką odpowiedz!! :* :)...

Język polski

Napisz streszczenie o micie Kora i Demeter i jeszcze jeden mit Mit o Edypie

Napisz streszczenie o micie Kora i Demeter i jeszcze jeden mit Mit o Edypie...

Język polski

3. Przez stulecia mit o Edypie i jego rodzinie stanowił inspirację dla pisarzy, malarzy, twórców oper, inscenizatorów, reżyserów filmowych. Odwołując się do dramatu Sofoklesa oraz innego wybranego tekstu kultury, odpowiedz, jakie były powody tego zaintere

3. Przez stulecia mit o Edypie i jego rodzinie stanowił inspirację dla pisarzy, malarzy, twórców oper, inscenizatorów, reżyserów filmowych. Odwołując się do dramatu Sofoklesa oraz innego wybranego tekstu kultury, odpowiedz, jakie były pow...

Język angielski

opowiedz własnymi słowami mit o edypie

opowiedz własnymi słowami mit o edypie...

Język polski

mit o edypie opowiadanie

mit o edypie opowiadanie...