A. Kamiński - "Kamienie na szaniec" - "Akcja pod Arsenałem" (Opis sytuacji)

Akcja pod Arsenałem - opis sytuacji

Akcja pod Arsenałem miała na celu uwolnienie Rudego z rąk gestapowców (Rudy został aresztowany nocą 1943 r.). Przyjaciele dokładnie zorganizowali akcję, przemyśleli wszystkie szczegóły, przygotowali tę akcję niezwykle szybko i z wielką dokładnością. Dowodzącym w akcji uwolnienia Rudego był Orsza.
Akcja zaczęła się na skrzyżowaniu trzech ulic przy warszawskim Arsenale. Bohaterowie czekali na karetę gestapo, którą miał być przewożony Rudy i dwudziestu pięciu innych więźniów. Na zakręcie było już widać więźniarkę, jednak w tej samej chwili zza bramy wyszedł "niebieski" policjant. Zdezorientowany policjant nie wiedząc, co się dzieje, wyjął pistolet i podniósł go w kierunku Zośki, jednak Zośka nacisnął spust szybciej, zastrzelił policjanta, który następnie upadł na ziemię. Kierowca więźniarki zorientował się, o co chodzi, więc przyspieszy i skręcił w lewo, kiedy oddziały wyskoczyły mu zza chodnika. Chłopcy rzucali w auto butelkami z benzyną i w jednej chwili auto stanęło w płomieniach. Z płonącej szoferki wyskoczyli dwaj gestapowcy. Jeden nerwowo i chaotycznie strzelał. Walczący musieli go zastrzelić. Drugi gestapowiec strzelał do chłopców, którzy wbiegli za filar, ale i tak nie mogli go powstrzymać, dlatego Zośka rzucił się w stronę gestapowca i go zabił. Alek otworzył tył wozu. Więźniowie rzucili się do ucieczki, depcząc leżącego na noszach Rudego. Przyjaciele się cieszyli, jednakże nie zauważyli zielonożółtego koloru twarzy, zapadniętych policzków i sińców swojego kolegi, który był po prostu zakatowany. Koledzy zanieśli Rudego do auta i odjechali z miejsca. Chwilę później Alek i jego koledzy, idąc koło Arbeitsamtu, spostrzegli grupę siedmiu cywilów. Chłopcy chcieli uciekać, gdy nagle Alek poczuł ostre uderzenie w brzuch i spostrzegł, że został postrzelony. Alek upadł na ziemię i ujrzał lufę pistoletu wymierzającą w jego głowę. Niemiec nie zdążył jednak strzelić, ponieważ Anoda szybciej wycelował w oprawcę i go zabił. Alek wyjął z kieszeni granat i rzucił go w kierunku reszty Niemców. Strzały umilkły. Była to idealna okazja do ucieczki.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Aleksander Kamiński "Kamienie na szaniec" opis Akcji pod Arsenałem.

23. marca 1943 r. Rudy został aresztowany. Jego przyjaciele od razu postanowili odbić go z rąk okupanta. Jednak, jak przed każdą akcją, musieli opracować szczegółowy plan. Chłopcy otrzymali rozkazy i zaraz zabrali się do pracy. Najpierw e...