Opis obrazu Carla Saraceniego "Upadek Ikara".

Na pierwszym planie widzimy Dedala wraz z Ikarem lecacych w powietrzu. Ikar opadajacy juz bezsilnie w dol jest odwrocony plecami do morza i nie jest w stanie wykonac swobodnie ruchu. Lecacy za nim ojciec bezsilnie przyglada sie jak jego jedyne dziecko spada. Wyciaga do niego reke, bezskutecznie. W lewym, dolnym rogu obrazu widzimy dwojke dzieci, ktore palcem wskazuja na rozgrywajaca sie nad nimi tragedie. Prawdopodobnie sa tym zdarzeniem przerazone, zaszokowane.
Tlo obrazu stanowi niebo, a woda do ktorej przewidywalnie wpadnie syn Dedala to Morze Ikaryjskie.
Na obrazie przewaza jasna tonacja, tylko swiadkowie owiani sa skrytoscia, ktora interpretuje ciemna barwa.
Dla mnie obraz ten nie jest tylko obrazem samym w sobie, ale symbolem bolu i cierpienia ludzkiej bezsilnosci.

Dodaj swoją odpowiedź