Bajki robotów. O maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła - Stanisław Lem - streszczenie

Żył sobie pewien król - cybernetyk, który bardzo lubił sztukę wojenną, ale nie posiadał żadnych wrogów, z którymi mógłby walczyć. Rozkazał więc wybudować specjalne maszyny, z którymi jego poddani mogliby staczać zacięte boje. Mieszkańcy królestwa nie byli jednak szczęśliwi z tego powodu. Pewnego dnia na księżycu zjawił się realny wróg groźny smok, który stanowił wielkie niebezpieczeństwo dla królestwa. Wszystkie wyprawy nie odnosiły skutku, a potwór z dnia na dzień stawał się coraz silniejszy i groźniejszy. Wystraszony władca poprosił o pomoc starą maszynę parową. Najpierw musiał ją jednak przeprosić za wszystkie dawne zniewagi przyznać, że się mylił, wyraził nawet zgodę tytułować ją "Wasza Ferromagnetyczność". Maszyna wyzwała wtedy smoka na intelektualny pojedynek: kazała mu rozwiązać po kolei trzy matematyczne zadania: na początek stwór miał podzielić się sam przez siebie, później wyciągnąć z siebie pierwiastek, a na koniec odjąć się od siebie. W taki oto sposób sprytna maszyna pokonała smoka. Po zapanowaniu pokoju król na nowo zaczął lekceważyć maszynę. To ją tak rozzłościło, że postanowiła przejąć władzę w całym królestwie i zamienić się w elektrosmoka. Król bardzo się przestraszył i stłukł w niej wszystkie lampy. Z tego powodu maszyna nieprawidłowo się zaprogramowała i przemieniła się w elektrosmołę. Król wyciągnął jednak poprawne wnioski z tego zdarzenia i od tamtej pory interesował się wyłącznie cybernetyką cywilną.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Stanisław Lem "Bajki Robotów" streszczenie Bajki O Maszynie Cyfrowej, Co Ze Smokiem Walczyła.

Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła Żył raz król, wielki cybernetyk, który w sztuce wojennej się miłował, jednak nie miał żadnych wrogów. Kazał więc budować maszyny, z którymi toczył boje, a raczej jego poddani, co nie ...

Język polski

Stanisław Lem "Bajki robotów" - streszczenie Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła.

1. Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła.
Żył sobie pewien król - cybernetyk, który bardzo lubił sztukę wojenną, ale nie posiadał żadnych wrogów, z którymi mógłby walczyć. Rozkazał więc wybudować specjalne maszyny, ...

Język polski

Stanisław Lem "Bajki robotów" - streszczenie "Bajki o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła"

W wszechświecie, na planecie zwanej Hyberą, żył król Poleander Partobon. Uwielbiał sztukę wojenną, jednak nie miał żadnych wrogów. Kazał budować maszyny, z którymi walczyli jego poddani. Pewnego dnia na księżycu pojawił się smok, k...

Język polski

Stanisław Lem "Bajki Robotów" - streszczenie Bajka o maszynie cyfrowej, co ze smokiem walczyła.

Żył raz król, wielki cybernetyk, który w sztuce wojennej się miłował, jednak nie miał żadnych wrogów. Kazał więc budować maszyny, z którymi toczył boje, a raczej jego poddani, co nie czyniło ich zbyt szczęśliwymi.

Pewnego...