"Wieża Babel" Pieter Bruegel - Analiza, problematyka, opis

Pieter Bruegel był autorem obrazu ,,Wieża Babel”. Urodził się w 1528 roku zmarł 1589. Obraz powstał w 1564 roku techniką olejną na desce. Obecnie znajduje się w Muzeum w Wiedniu. W centralnym miejscu tego obrazu widoczna jest siedmiopiętrowa wieża. Jest bardzo wysoka sięga chmur, jest żółto-pomarańczowa. Ma ona kształt stożka, posiada niezliczoną ilość okien różnej wielkości. Znajdują się w niej także mieszkania ludzi. Wieża wali się, widać że nikt nie kończy jej budowy. W lewym dolnym rogu widzimy króla i jego asystę, oraz ludzi, którzy składają mu hołd i nadal pracują, lecz osobno nie współpracują ze sobą, ponieważ się nie rozumieją się nawzajem. W prawym dolnym rogu widoczne jest morze, a na nim pływają jakieś statki. W oddali widoczne jest miasto, a tło i pewien element planu stanowi zachmurzone niebo zwiastujące złą pogodę. W obrazie przeważają kolory ciemne, różne odcienie koloru zielonego, pomarańczowy, złoty, niebo w kolorze biało błękitnym, ponieważ jest zachmurzone. Autor tego obrazu chciał wyszczególnić pewne jego elementy i bardziej oświetlona jest wieża , ponieważ to główny temat obrazu. Miasto jest zaś bardziej zacienione.
Problematyka tego utworu jest bardziej rozległa. Gdy przyjrzymy się bardziej obrazowi widzimy że mieszkania ludzi to tarasy ,, odgrodzone” od siebie. Ponieważ się nie rozumieją, zaczynają się od siebie oddalać, kłócić się. Żyjąc w ten sposób jak w średniowieczu. Widać dokładnie że wieża zaczyna się powoli walić upada ludzka pycha. Wielka wieża wspaniała budowla według nich zaczyna się walić, widać że ludzie próbują budować , lecz nie współpracują ze sobą, a w pojedynkę nic nie zdziałają. Brak komunikacji miedzy nimi doprowadził do chaosu i bałaganu na ziemi. Jedna rzecz potrafiła poróżnić całe społeczeństwo.

Dodaj swoją odpowiedź