Święty Stanisław Kostka

Święty Stanisław Kostka urodził się na Mazowszu, w małej wiosce Rostkowo (4 km od Przasnysza). Był to październik 1550 roku. Rodzice jego byli bardzo pobożni i znani w całej okolicy. Miał trzech braci i dwie siostry. Św. Stanisław bardzo nie lubił wulgarnych słów i przekleństw. Pierwsze wiadomości szkolne zdobywał w domu. Taki był w tych czasach zwyczaj. Gdy miał lat 14, rodzice wysłali go na dalszą naukę, wraz z jego bratem Pawłem, do Wiednia. Chłopcy zamieszkali w internacie (konwikcie) ojców jezuitów. Tam też uczęszczali do szkoły. Chłopcy, którzy uczyli się u ojców jezuitów uczestniczyli w codziennej Mszy św., codziennej wspólnej modlitwie, comiesięcznej spowiedzi i Komunii św. Świętemu Stanisławowi bardzo się to podobało, lubił być blisko spraw Bożych. Na początku miał trudności z nauką, ale przez swoją pracowitość stał się jednym z lepszych uczniów. Po pewnym czasie w sercu św. Stanisława zrodziła się myśl, aby być jeszcze bliżej spraw Bożych, postanowił zostać zakonnikiem. Ponieważ nie był pełnoletnim, nie mógł zrealizować swojego marzenia, potrzebował na to zgody rodziców, a oni na to się nie zgadzali. Po długich i starannych przemyśleniach i przygotowaniach, podjął decyzję ucieczki z Wiednia. Jego droga była bardzo długa i wyczerpująca. Szczęśliwie, przy pomocy dobrych ludzi, dotarł do Rzymu, do klasztoru ojców jezuitów. Tam spotkał dobrego zakonnika, który na próbę przyjął św. Stanisława do życia wspólnoty zakonnej. Wszyscy zakonnicy podziwiali dużą jego odwagę i mocne przywiązanie do spraw Bożych. Jeden z ważnych przełożonych w klasztorze powiedział o św. Stanisławie, że "był to człowiek mały ciałem, ale wielki duchem". W październiku z wielką radością złożył śluby zakonne, był bardzo szczęśliwy. Szczęście Stanisława nie trwało jednak długo, zmarł w roku następnym, 15 sierpnia 1568. Miał 18 lat.

Dodaj swoją odpowiedź
Religia

Jakim człowiekiem był Stanisław Kostka? Dlaczego Stanisław Kostka został świętym? W jaki sposób święty Stanisław Kostka wskazuje nam drogę do Chrystusa?

Jakim człowiekiem był Stanisław Kostka? Dlaczego Stanisław Kostka został świętym? W jaki sposób święty Stanisław Kostka wskazuje nam drogę do Chrystusa?...

Religia

4 cechy jakimi, odznaczał się Święty Stanisław Kostka

4 cechy jakimi, odznaczał się Święty Stanisław Kostka...

Religia

wypisz cechy jakich uczy nas święty stanisław kostka

wypisz cechy jakich uczy nas święty stanisław kostka...

Religia

Witam pomóżcie mi napisać wypracowanie z religi na temat święty stanisław kostka

Witam pomóżcie mi napisać wypracowanie z religi na temat święty stanisław kostka...

Religia

Dlaczego Święty Stanisław Kostka został świętym

Dlaczego Święty Stanisław Kostka został świętym...