Mit o Prometeuszu - streszczenie

Prometeusz był tytanem, twórcą rodu ludzkiego - ulepił on człowieka z gliny pomieszanej z łzami a dusze dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca. Człowiek ten był słaby i bezbronny wobec potęgi przyrody, której nie rozumiał. Prometeusz wykradł bogom Olimpu ogień i nauczył człowieka używania go. Zeus namówił bogów do stworzenia pięknej i urokliwej Pandory, nazwanej tak, gdyż była darem dla ludzi. Otrzymała ona bardzo szczelnie zamkniętą puszkę. Pandora została podstawiona pod dom Prometeusza, ale ten nie przyjął jej i nakazał odesłać. Jeden z jego lekkomyślnych braci, Epimeteusz, poślubił tę kobietę. Wkrótce Pandora namówiła męża do otworzenia tej puszki. Na świat wydostały się wszystkie smutki, choroby, zbrodnie.

Prometeusz, chcąc się zemścić na bogach zabił woła i podzielił go na części (za puszkę Pandory). Jedną częścią było mięso owinięte w skóry, a drugą kości owinięte w tłuszcz. Zeus wybrał gorszy wór z kośćmi, tłuszczem. Zgodnie z umową (między Zeusem a Prometeuszem) ludzie mają składać bogom tłuszcz i kości. Władca Olimpu ukarał Prometeusza, przykuwając go do skał Kaukazu. Samotny cierpiał katusze, podczas gdy przylatywał orzeł, który wyjadał wątrobę, która każdej nocy odrastała Prometeuszowi.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz mit o Prometeuszu -streszczenie (krótko)

Napisz mit o Prometeuszu -streszczenie (krótko)...

Język polski

Mit o Prometeuszu - streszczenie

Mit o Prometeuszu mówi nam, że Prometeusz stworzył człowieka z gliny. Traktował ludzi jak swe dzieci, nie chciał dopuścić by ludziom stała się krzywda, dlatego był ich nauczycielem, uczył ich jak żyć i polować, aby przetrwać.

Język polski

"Mit o Prometeuszu' - streszczenie i plan wydarzeń.

Plan wydarzeń:
1. Prometeusz tworzy człowieka
2. Pomoc Prometeusza
3. podstęp Prometeusza i zemsta Dzeusa
4. Męki tytana
5. pomoc Heraklesa

STRESZCZENIE:
Pewnego dnia Prometeusz za pomocą gliny i wody mineralne...

Język polski

Mit o Prometeuszu, napisz jego streszczenie.:) pomocy! Odwdzięczę się.

Mit o Prometeuszu, napisz jego streszczenie.:) pomocy! Odwdzięczę się....

Język polski

przypomnij sobie mit o Prometeuszu napisz streszczenie

przypomnij sobie mit o Prometeuszu napisz streszczenie...

Język polski

uwaga czy mieliście mit o Prometeuszu bo muszę napisać streszczenie mitu na jutro proszę  was o odpowiedzi 

uwaga czy mieliście mit o Prometeuszu bo muszę napisać streszczenie mitu na jutro proszę  was o odpowiedzi ...