Rozprawka ze Stowarzyszenia umarłych poetów

N.H. Kleinbaum opisał w powieści „Stowarzyszenie umarłych poetów” trudy życia w akademiku w elitarnej szkole, z dala od rodzinnego domu, gdzie poziom nauczania jest bardzo wysoki a nauczyciele wymagają o wiele więcej niż w szkole publicznej.
Moim zdaniem najciekawszą postacią w „Stowarzyszeniu umarłych poetów” jest Neil Perry.
Swoją tezę postaram się udowodnić w poniższych argumentach.
Po pierwsze Neil odkrył w sobie zdolności aktorskie, teatr stał się celem jego życia.
Gdy dowiedział się o przesłuchaniu do przedstawienia teatralnego bardzo się ucieszył, ponieważ zawsze marzył o występie na scenie przed publicznością, oraz o sprawdzeniu swoich możliwości teatralnych.
Po przesłuchaniu dowiedział się, że zagra rolę Puka, co zapewne go ucieszyło. W przygotowania i same wystąpienie wkładał całe serce, starał się ze wszystkich sił wypaść jak najlepiej.
Po drugie za wszelką cenę był zdecydowany realizować swoje marzenia. Mimo iż ojciec ustawiał mu życie i nie pozwalał robić Neilowi tego na co ma ochotę i cheć, on na przekór nie mówiąc nic ojcu zapisał się na przesłuchanie do sztuki teatralnej. Moim zdaniem dobrze wiedział co mu grozi jeśli ojciec się dowie o wszystkim oraz jakie poniesie tego konsekwencje, tak więc okazał się odwagą i zaangażowanie w swoje czyny.
Po trzecie oddal życie za sztukę, idee i spełnienie marzeń. Neil popełnił samobójstwo strzelając sobie w głowę, ponieważ działał po wpływem impulsu, wywołanego presją wywoływaną przez otoczenie, a w szczególności ojca, który na wszystkie sposoby próbował ustalać mu życie. Neil korzystał z zasady „Carpe diem” – czyli, aby żył własnym życiem i łapał każdą chwilę – jakiej nauczył go nowy nauczyciel angielskiego. Keating zapomniał jednak nauczyć go, że za własne czyny odpowiadamy sami i ponosimy za nie konsekwencje.
Neil jednak i tek spełnił swoje marzenie wystąpienia w sztuce teatralnej.
Neil Perry był ambitnym, pilnym i obowiązkowym uczniem, za co został wielokrotnie odznaczany. Poświęcił się w imię sztuki i własnej idei. Najciekawszą postacią powieści jest Neil Perry.