"Wieża Babel" opis obrazu Pietera Brueghla.

Obraz Pietera Bruegela przedstawia wieże Babel.

W centralnej części obrazu widać wieże, której ósme piętro sięga chmur. Wieża także częściowo jest zniszczona przez Pana Boga, gdyż uznał on ja za pychę ludzką. Również dlatego Bóg pomieszał im języki by nie mogli się porozumieć co komplikowało budowę.

Z prawej strony widać kawałek morze wraz ze statkami. Z lewej zaś strony ukazuje się władca przed którym klęczą robotnicy. Najprawdopodobniej każe im on kontynuować budowę, bo kieruje nim zazdrość i pycha. Ludzie wyglądają na zmęczonych, lecz posłusznie kontynuują.

Za wieżą ukazuje się ładny krajobraz z pagórków i gór. Niebo jest lekko zachmurzone. Całą wieżę otacza miasto.

Siódemka była dla starożytnych liczbą świętą, ponieważ tylko tyle znali ciał niebieskich. Być może dlatego wieża została zbudowana z siedmiu pięter, aby symbolizowała ludzką potęgę. Może i z tego powodu mówi się "znaleźć się w siódmym niebie".

Górne piętra nie są dokończone, ponieważ Bóg pomieszał im języki, aby nie mogli kontynuować budowy. Może także przeszkadza im część rozpadającej się wieży.

Obraz Pietera Bruegla jest bardzo dobrym kontekstem do fragmentu biblii, gdyż dobrze go przedstawia.

Dodaj swoją odpowiedź