Charakterystyka Ligii z "Quo vadis" H. Sienkiewicza

Ligia była chrześcijanką, córką wodza Ligów i zakładniczką cesarza. Od dziecka wychowywała się w domu Aulusa Plaucjusza. Żona Plaucjusza, Pomponia Grecyna kochała Ligię jak swoją córkę i wychowała ją na skromną, uczciwą oraz nieulegającą pokusie dziewczynę (mimo rozwiązłych obyczajów Rzymian).

Kallina, bo tak brzmiało barbarzyńskie imię Ligii, miała piękną alabastrowo różową cerę, lazurowe oczy, ciemne, lekko kręcone włosy i usta ?wprost stworzone do pocałunków?. Jej sylwetka była smukła i giętka. Porównywana była do jutrzenki lub wiosny.

Osobisty urok Ligii i piękna dusza, tak inna od dusz rzymianek sprawiały, że rzymski patrycjusz, a zarazem poganin Marek Winicjusz, zakochał się w niej bez pamięci. Była opanowana i pogodna, jej serce nie znało gniewu czy chęci zemsty, uczynna dla ludzi, przebaczała nawet wrogom. Kallina nie obnosiła się ze swoim pochodzeniem, dla tej chrześcijanki nie było podziału na niewolników i panów ? wszyscy ludzie byli równi sobie. Potrafiła postawić wiarę, nad miłość i własne potrzeby, wolała uciec, niż ulec się zauroczeniu - uznawała całkiem inne wartości niż Winicjusz. Dzięki jej odwadze, oddaniu Bogu, nawróciła poganina, gdyż pokochała go równie wielką miłością, choć na początku bała się tego uczucia. Bała się zostać nałożnicą Winicjusza i, że jej wiara nie pozwala na inną miłość, niż miłość do Boga.

Ligia różniła się od barbarzyńskich Ligów, bo w domu Aulusa przysłuchiwała się naukom Greka. Chciała sama zdobywać wiedzę i umiejętność ładnego wysławiania się, dlatego zaimponowała Petroniuszowi swoją mową, podczas pierwszego spotkania. Jako chrześcijanka trzymała się zasad swojej wiary, miłowała bliźnich, przebaczała i głosiła wiarę. Wierzyła w to, że życie na ziemi jest tylko przejściowe, a po śmierci w niebie czeka ją szczęście i wybawienie.

Dzięki swojemu oddanemu Ursusowi i ukochanemu Winicjuszowi zniosła męki w więzieniu i karę, jaką wyznaczył jej Neron na arenie. Po przeżyciu choroby przeniosła się do Sycylii, i poślubiła Winicjusza.
Pozostała wierna swojemu mężowi, jak nakazywało chrześcijaństwo, własne sumienie, a także serce.

Ta bohaterka powieści H. Sienkiewicza szczególnie mi zaimponowała i zwróciła moją uwagę, gdyż była wierna swoim ideałom i zasadom mimo przeciwności losu, co zapewniło jej szczęśliwe życie. Moim zdaniem ta osoba jest godna naśladowania i może być wzorcem nawet współczesnych kobiet. Dzisiaj rzadko możemy spotkać takich ludzi, ponieważ teraz podobnie jak w tamtych czasach liczą się własne korzyści i dobry byt, a przecież nie o to chodzi w życiu?

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Ligii z Quo Vadis

Ligia, a właściwie Kallina, to jedna z głównych bohaterek powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”. Ligią nazwano ją ze względu na pochodzenie- była córką wodza barbarzyńskiego plemienia Ligów. W Rzymie znalazła się jako zakładn...

Język polski

Charakterystyka Marka Winicjusza - głównego bohatera Quo vadis H. Sienkiewicza.

Jednym z głównych bohaterów tekstu "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza był siostrzeniec Petroniusza - Marek Winicjusz. Był on poganinem, ale potrafił zachować umiar w przyjemnościach. Był patrycjuszem wychodzącym się z wysokiego rodu.

Język polski

Życie Chrześcijan i pogan na podstawie "Quo Vadis" H. Sienkiewicza - charakterystyka porównawcza

Henryk Sienkiewicz w powieści ?Quo Vadis? ukazał życie w starożytnym Rzymie. Jego mieszkańców można podzielić na dwie grupy: pogan i chrześcijan. Ich postawa i cele w życiu były zupełnie odmienne. Politeiści zostali przedstawieni jako n...

Język polski

Charakterystyka Nerona z "Quo vadis".

Jednym z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza "Quo Vadis" jest okrutny tyran – Neron. Był on cesarzem Rzymu. Jako młody, niespełna 17-letni mężczyzna objął najwyższe stanowisko w państwie w oparciu o zasadę dziedziczenia....

Język polski

Quo Vadis

Yo kosiak ... nie znalazlem porownania filmu z ksiazka a pewno by się przydalo, jest tu kilka charakterystyk, streszczen i recanzji no i jakas problematyka. Mam nadzieje ze ci to cos pomoze.

Charakterystyka Nerona

Neron piastował...