Charakterystyka Bernarda Zygiera.

Bernard Zygier jest jednym z głównych bohaterów ,,Syzyfowych prac' napisanych przez Stefana Żeromskiego. Zygier,młody patriota bardzo sprzeciwia się rusyfikacji i zostaje wyrzucony ze szkoły w Warszawie. Do Klerykowa udało mu się wstąpić za specjalnym pozwoleniem kuratora okręgu naukowego. Tutaj, w gimnazjum, roztoczono nad nim specjalną opiekę: mieszkał u nauczyciela historii Kostriulewa, nie pozwalano mu utrzymywać kontaktów z kolegami poza szkołą, rewidowano jego tornister, upominano często i sprawdzano przygotowanie do lekcji.
Zygier to chłopiec około osiemnastu lat, średniego wzrostu i krępej budowy ciała. Rysy twarzy miał wyraziste, oczy nieokreślonej barwy, które patrzyły zawsze spokojnie, nie wyrażając emocji. Wyraz twarzy nieco drwiący, lecz uprzejmy. Zawsze mocno akcentował swą przynależność do Polski, swoje nazwisko pisał i wymawiał po polsku – Zygier
Uczniowie szybko przekonali się, że Zygier jest bardzo pojętny: robił tłumaczenia łacińskie, rozwiązywał przykłady matematyczne, pisał ćwiczenia literackie. Zorientowali się też, że ma poważny stosunek do wiedzy, że traktuje naukę, jako ważne dopełnienie swej osobowości. Do tego był spokojny, grzeczny i opanowany.
Ważnym incydentem w gimnazjum była jedna z lekcji jezyka polskiego, kiedy to nowy uczeń zaczął recytowac ,,Redutę Ordona'. Tym utworem chciał walczyć o Polskę i przekonał uczniów, a w szczególności Marcina Borowicza, że są Polakami i zawsze nimi będą. Na tej lekcji wykazał swoją odwagę i patriotyzm.
Uważam, że Bernard jest bardzo interesującą osobą w tej lekturze. Pokazuje on, jak być Polakiem i nie ulegać rusyfikacji. Był szczególnie opanowanym i odważnym patriotą. Nie bał sie wygłaszac własnych opinii majacych bronić Ojczyznę. Jego postawa jest godna uwagi, ponieważ rzadko zdarzało sie w tamtych czasach, żeby ktoś był w stanie tyle poswięcić dla swojego kraju.
Bardzo mi się spodobała postać Bernarda. Zadziwiło mnie jego podejście i zamiłowanie do polskiej literatury. Miał również niespotykaną odwagę, ponieważ nie bał się otwarcie przyznać do czytania Ojczystych dzieł co w tamtych czasach było surowo karane. Zygier bardzo zaskarbił sobie moją sympatie postępując wbrew woli nauczycieli, ale w dobrej wierze. Chłopier niewątpliwie zasługuje na szacunek za odwagę, siłę woli i upór w trudnej walce o polskość

by Dominiskaa2

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Najciekawszy bohater w "Syzyfowych pracach" - charakterystyka Bernarda Zygiera.

Najciekawszy bohater w ?Syzyfowych pracach?
Bernard Zygier jest dla mnie osobą, która najbardziej mi zaimponowała swoją postawą, osobowością i przekonaniami. Prawdopodobnie pochodził ze spolonizowanej rodziny niemieckiej Siegerów, swoje...

Język polski

Charakterystyka Bernarda Zygiera.

Bernard Zygier jest jednym z bohaterów "Syzyfowych Prac" Stefana Żeromskiego. Był to chłopak pochodzenia mieszczańskiego, którego poznajemy w wieku 18-19 lat, gdy rozpoczyna naukę w gimnazjum w Klerykowie. Poprzednio uczęszczał do szkoły w...

Język polski

Charakterystyka Bernarda Zygiera - "Syzyfowe prace" S. Żeromski.

Po świętach do gimnazjum w Klerykowie przybył nowy uczeń, był to Bernard Zygier. Do niedawna uczeń gimnazjum w Warszawie, który został z niego wydalony za czytanie Polskiej literatury, jednak w jego nowej szkole nikt o tym nie wiedział.

Język polski

Charakterystyka Bernarda Zygiera.

Bernard Zygier jest jednym z głównych bohaterów ,,Syzyfowych prac' napisanych przez Stefana Żeromskiego. Zygier,młody patriota bardzo sprzeciwia się rusyfikacji i zostaje wyrzucony ze szkoły w Warszawie. Do Klerykowa udało mu się wstąpić ...

Język polski

Charakterystyka Marcina Borowicza, Andrzeja Radka i Bernarda Zygiera, "Syzyfowe prace" Stefan Żeromski.

Głównymi bohaterami książki ,,Syzyfowe prace? jest trójka chłopców, uczących się w gimnazjum w Klerykowie: Marcin Borowicz, Andrzej Radek i Bernard Zygier.
Marcin pochodził z ubogiej, szlacheckiej rodziny z Gawronek. Bardzo przywiąz...

Język polski

Charakterystyka Bernarda Zygiera.

Bernard Zygier jest jednym z głównych bohaterów ,,Syzyfowych prac' napisanych przez Stefana Żeromskiego. Akcja toczy się w latach siedemdziesiątych XIX wieku tuż po upadku powstania styczniowego. W tym czsie na terenie Polski szerzy sie rusyf...