Tolerancja - rozprawka

W dzisiejszym świecie bardzo dużo mówi się o byciu tolerancyjnym. Czym jest więc tolerancja? Wg encyklopedii PWN "tolerancja jest świadomą zgodą na wyznawanie i głoszenie przez innych ludzi poglądów, z którymi nie zgadzamy się i na wybór przez nich sposobu życia, którego nie aprobujemy, ale który przez nich uważany jest za właściwy."

Wiemy już czym jest tolerancja. A jak wyglądał świat bez niej? Wystarczy wziąć do ręki podręcznik od historii.
Od zawsze najtrudniej było pogodzić się w sprawie porzekonać religijnych. W starożytnym Rzymie wszyscy chrześcijanie byli prześladowani. Musieli się ukryważ, ponieważ w przeciwnym razie groziła im śmierć. Co dało nękanie tych ludzi przez Rzymien? Śmierć wielu osób.
W średniowieczu stroną prześladującą byli tym razem chrześcijanie. Odbywały się wyprawy krzyżowe, które miały "nawrócić pogan." Potem zapłonęły stosy inkwizycji. Mordowane tysiące ludzi z imieniem Boga na ustach. Tylko dlatego, że myśleli inaczej, że chciali żyć po swojemu.
Potem byli czarni niewolnicy - ta "gorsza rasa." Traktowano ich jak rzeczy, poniżano, katowano. Gdy biały człowiek zabił czarnego, to nie było żadnej "sprawy". Lecz gdy role się odwracały, to murzyna skazywano najpierw na tortury, a później na śmierć.
Zawsze byli i są prześladowani Żydzi. Podczas II Wojny Światowej powstawały nawet specjalne getta, czyli zamknięte dzielnice mieszkaniowe. A w czasie holocaustu wymordowano miliony Żydów.
Wydawało by się, że ludzie powinni uczyć się na błędach swoich poprzedników. Niestety tak nie jest.
Muzułmanie, w imię Allaha, organizują zamachy i porwania. Wysadzają samochody-pułapki i podkładają bomby pod hotele. Twierdzą, że prowadzą "świętą wojnę" z niewiernymi.

Dzisiaj bardzo dużo mówi się o nietolerowaniu homoseksualistów. Wielu ludzi wręcz gardzi i brzydzi sie nimi. Lecz jest również druga część społeczeństwa, która organizuje przeróżne marsze i parady równości. Niektóre kraje, m.in. Holandia, zezwoliły na słuby homoseksualistów. Zaakceptowały ich sposób życia. Lecz większość państw niestety nadal nie pozwala im normalnie żyć.
Czym jest tolerancja? Akceptowaniem sposobu życia, który jest inny niż nasz. Czemu jest tak ważna? Ponieważ każdy z nas, bez względu na wiek, ilość pieniędzy czy kolor akóry chce być akceptowany w swoim towarzystwie. Chce spokojnie i godnie zyć.
Jeżeli chcemy być tolerowani, z naszymi wadami i przyzwyczajeniami, musimy nauczyć sie akceptować innych, takimi jacy są. Czy chcielibyśmy, aby każdy człowiek, który choć odrobine odbiegałby od codzienności, byłby naznaczony? A gdyby tym nazwaczonym byłbyś TY? Wyobraźmy sobię pewną sytuację. Spacerujesz sobie spokojnie po jakimś afrykańskim mieście i czujesz na sobie spojrzenie każdego napotkanego człowieka. Tubylcy patrzą na Ciebie z pogardą i wyższością, przechodzą na drugą stronę ulicy. Wszystko dlatego, że inaczej wyglądasz, że jestes biały. I jak byś się poczuł? Na pewno źle i strasznie głupio.

Moim zdaniem, świat bez tolerancji byłby całkiem inny. Życie każdego z nas byłoby sterowane, nikt nie miałby własnego zdania. Starajmy się więc akceptować sposób życia, który jest odmienny niż nasz. Pamiętajmy również, że od innych możmy się wiele nauczyć.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Tolerancja religijna w czasach ostatnich Jagiellonów - rozprawka.

Nie ulega wątpliwości, iż tolerancja to poszanowanie odmienności innego człowieka, bez konieczności akceptacji. Postaram się udowodnić jak wielką rolę odgrywała religia w Polsce za czasów panowania ostatnich Jagiellonów. Uważam, że Po...

Język polski

książki o tolerancji (potrzebuje do rozprawka o tym że najważniejsza jest tolerancja ) proszę o takie współczesne i ciekawe

książki o tolerancji (potrzebuje do rozprawka o tym że najważniejsza jest tolerancja ) proszę o takie współczesne i ciekawe...

Język polski

rozprawka na temat;" tolerancja- wartość czy czy słabość we współczesnym świecie?"

rozprawka na temat;" tolerancja- wartość czy czy słabość we współczesnym świecie?"...

Język polski

ROZPRAWKA na temat  Tolerancja-Wartosc czy slabosc w spółczesnym świecie

ROZPRAWKA na temat  Tolerancja-Wartosc czy slabosc w spółczesnym świecie...

Język polski

Rozprawka na temat : "Czy Polaków cechuje tolerancja?"

Rozprawka na temat : "Czy Polaków cechuje tolerancja?"...