Streszczenie lektury "W 80 dni dookoła świata"

Autor - Juliusz Verne
Tytuł - "W 80 dni dookoła świata "
Czas i miejsce akcji - 2 X - 21 XII 1872 r., Londyn, szlak podróży dookoła świata
Bohaterowie - główny - pan Fogg, drugoplanowi: Jan Passepartout (Obieżyświat), detektyw Fix, pani Auda

KRÓTKIE STRESZCZENIE
Główny bohater utworu, Fileas Fogg, to najbardziej tajemniczy z członków londyńskiego klubu "Reforma". Jest on samotnikiem, człowiekiem doskonale zorganizowanym, który czas swój ma wyliczony co do minuty, a całe dnie spędza w klubie (jego ulubiona gra to gra w wista). Pewnego dnia zakłada się z przyjaciółmi z klubu, że uda mu się w 80 dni objechać cały świat. Jeszcze tego samego dnia - 2 pażdziernika - wyrusza w podróż, zabierając ze sobą nowego służącego - Jana Passepartout. Podróż rozpoczynają od Paryża, Turynu i Brindisi. W tym samym czasie w Londynie poszukiwany jest złodziej dużej sumy pieniędzy z banku. Podejrzenia padają na Fogga.

W Suezie do bohaterów dołącza się podążający tropem złodzieja detektyw Fix, który odtąd będzie towarzyszył bohaterom. Próbuje on wydobyć od służącego jak najwięcej informacji o podróży i samym Fileasie Foggu. Liczy na to, że nakaz aresztowania Fogga oczekuje na niego w Bombaju. Bohaterowie podróżują przez Indie pociągiem. Okazuje się, że w pewqnym miejscu kończą się tory i bohaterowie muszą znależć inny środek transportu. Pan Fogg decyduje się kupić słonia. Podczas podróży ratują Audę przed śmiercią. Wkrótce Fileas i Passepartout zostają oskarżeni o zbeszczenie indyjskiej świątyni, do której służący wszedł w butach. Po wpłaceniu kaucji wyruszają w dalszą podróż. Szyki bohaterom psuje Fix, który upija Passepartout. Przez to Fogg i Auda spóżniają się na statek. Wszyscy jednak spotykają się wkrótce w Jokohamie, skąd udają się do San Francisco. Podróżują pociągiem jednak podróż opóźniają bizony i napad Indian. Z Ameryki bohaterowie płyną do Liverpoolu. Tam Fogg zostaje aresztowany jednak okazuje się iż prawdziwy przestępca został trzy dni temu schwytany. Po przybyciu na miejsce Fogg jest przekonany, że przegrał zakład. Fogg i Auda wyznają sobie miłość. Jednak służący odkrywa iż nastąpił błąd w obliczeniach - nie uwzględniono różnicy czasu. Fogg wygrywa zakład.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

streszczenie lektury ,,W 80 dni dookoła świata "

streszczenie lektury ,,W 80 dni dookoła świata "...

Język polski

Proszę o krótkie i zawierające ważniejsze zdarzenia streszczenie lektury "w 80 dni dookoła świata"

Proszę o krótkie i zawierające ważniejsze zdarzenia streszczenie lektury "w 80 dni dookoła świata"...

Język polski

Pomóżcie proszę . Napiszcie streszczenie lektury "w 80 dni dookoła świata " daje NAJ

Pomóżcie proszę . Napiszcie streszczenie lektury "w 80 dni dookoła świata " daje NAJ...

Język polski

Napisz streszczenie lektury "w 80 dni dookoła świata "

Napisz streszczenie lektury "w 80 dni dookoła świata "...

Język polski

Napisz KRÓTKIE streszczenie lektury ,, W osiemdziesiąt dni dookoła świata " Prosze o wmiarę szybką odpowiedź.

Napisz KRÓTKIE streszczenie lektury ,, W osiemdziesiąt dni dookoła świata " Prosze o wmiarę szybką odpowiedź....

Język polski

Czy można o krótkie streszczenie lektury "w 80 dni dookoła świata" rozdziału 12 ? mam na jego wzorze zrobić komiks ;_; daje 15 pkt

Czy można o krótkie streszczenie lektury "w 80 dni dookoła świata" rozdziału 12 ? mam na jego wzorze zrobić komiks ;_; daje 15 pkt...