Charakterystyka porównawcza Tybalta i Merkucja

Tybalt i Merkucjo to drugoplanowi bohaterowie dramatu W. Shakespeare „Romeo i Julia”. Związani są z przeciwnymi stronami dwu zwaśnionych rodów Kapuletów i Montekich.

Tybalt jest bratankiem pani Kapulet i najbliższym kuzynem Julii. Merkucjo to krewny księcia Eskalusa i wierny przyjaciel Romea. Te dwie postaci ukazane w dramacie są zupełnie do siebie niepodobne. Merkucjo cieszy się życiem i potrafi żartować w każdej sytuacji, Tybalt to ponurak i awanturnik. Nie żartuje z nikogo, ale i z niego nikt nie może zażartować.

Merkucjo jest bystrym i inteligentnym przyjacielem Romea. Nie do końca rozumie jego miłość do Julii i żartuje z jego miłosnych westchnień, ale jest gotowy zginąć w imię przyjaźni. Cechuje się otwartością i szczerością. Cieszy się życiem. Jest młodzieńcem o wyjątkowym poczuciu humoru. Często używa niezwykle ciętego języka i drwi z innych, lecz jak się później okazało jego żarty były dla niego zgubne. Tybalta nazywa "kocim królem, który ma dziewięć żyć". Swoim dowcipem sprowokował Tybalta. Dopiero w ostatniej chwili swojego życia zdaje sobie sprawę z bezsensowności konfliktu. W przerażeniu krzyczy: "Bierz licho wasze domy!...Kaduk was zabierz". Zginął w pojedynku, który potraktował za mało poważnie.

Tybalt nie odznacza się poczuciem humoru, to pesymista o ponurym obliczu. Obrażalski krewny Kapuletów ma ponury charakter i budzi postrach wśród innych. Często rwie się do walki i szuka zaczepki. Niektóre sytuacje ocenia zbyt poważnie. Nie ma przyjaciela tak jak Merkucjo. W chwili, gdy poczuł, że przegrał walkę na słowa z Merkucjem nie potrafił odeprzeć „ataku jego ciętego języka” i rozstrzygnąć konfliktu słownie. Używa swojej broni, w której był lepszy. Był raptusem i nieco tchórzliwym, ale doskonałym szermierzem, dzięki temu nie pozwolił już Merkucjemu drwić z siebie i zabił go niezgodnie z zasadami czystej walki. Prowokował walkę z młodym Romeem, pewny, że pokona go w walce na rapiery. Jednak jego ofiarą padł Merkucjo.

Chociaż bohaterowie dramatu żyli w odległych czasach dzisiaj nie trudno spotkać ludzi o podobnych usposobieniach. Jedni mają poczucie humoru i optymistyczne podejście do życia, drudzy są mściwy i zawzięci.

Cenię Merkucjego, za jego prawdziwą i niezakłamaną przyjaźń do Romea. Jego poczucie humoru i często cięty dowcip wobec innych sprawia, że jest postacią interesującą i barwną, a nie nudną.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

CHARAKTERYSTYKA PORÓWNAWCZA TYBALTA I MERKUCJA pliss na jutro

CHARAKTERYSTYKA PORÓWNAWCZA TYBALTA I MERKUCJA pliss na jutro...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Tybalta i Markucja - bohaterów dramatu "Romeo i Julia".

Tybal i Merkujco to drugoplanowi bohaterowie dramatu W. Szekspira "Romeo i Julia". Merkucjo to krewny księcia Eskalusa lecz to przedz wszystkim wierny przyjaciel Romea. Tybalt związany jest z rodem Kapuletów- jest najbliższym kuzynem J...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Merkucja i Tybalta dwie strony o nich Proszę nie ściągać od kogoś :) Dam max naj

Charakterystyka porównawcza Merkucja i Tybalta dwie strony o nich Proszę nie ściągać od kogoś :) Dam max naj...

Język polski

Romeo i Julia charakterystyka porównawcza Merkucja i Tybalta fragmenty

Romeo i Julia charakterystyka porównawcza Merkucja i Tybalta fragmenty...

Język polski

Siła charakterów Merkucja Tybalta charakterystyka porównawcza. prosze jak najszybciej ! to na jutro!!

Siła charakterów Merkucja Tybalta charakterystyka porównawcza. prosze jak najszybciej ! to na jutro!!...