Uczenie się przez całe życie to koncepcja dzisiaj.

Uczenie się przez całe życie to koncepcja dzisiaj.

Uczenie się przez całe życie to koncepcja dzisiaj nie tyle popularna, co konieczna. W różnych krajach Zachodu ludzie przekwalifikowują się średnio kilka razy w życiu, a nawet co 5-10 lat. Także i u nas staje się to coraz częstsze. I mowa nie tylko o pięciu się w górę po drabinie albo wykonywania różnych obowiązków w jednej firmie. Czasem po prostu nie ma pracy, bo zmienia się zapotrzebowanie, trendy i technologie. Wtedy przychodzi porzucić dotychczasowy zawód – albo to on, jeśli można to tak ująć, „porzuca” nas. Często więc kursy i szkolenia, pozwalające zdobyć nowe umiejętności, są koniecznością. Szansą na znalezienie pracy bywa bowiem tylko nauczenie się czegoś nowego.

Szkolenia firmowe

Początkowo przekwalifikowaniu mogą towarzyszyć obawy, że przecież nie mamy szans konkurować z innymi, którzy zajmują się danymi rzeczami od lat. Z drugiej strony jednak nie każda praca wymaga wielu lat studiów, pozornie proste zawody są dziś deficytowe i coraz lepiej płatne. Inną sprawą jest to, że pojawiają się wciąż zawody i kompetencje, jakie kilka lat temu w ogóle nie istniały i wszyscy muszą równo zaczynać od zera.
Wreszcie, kiedy mamy możliwość ukończyć kurs zawodowy albo kurs umiejętności i zacząć od nowa, to pomyślmy o tym, że doświadczenie życiowe też jest atutem. Daje nam ono możliwość spojrzenia na nowe zadania z zupełnie innej perspektywy, połączyć różne zdobyte wcześniej zdolności. A także fakt, że pracowaliśmy wcześniej w zupełnie innym miejscu i na innym stanowisku sprawia, że łatwiej wdrożyć się do kolejnej pracy i środowiska niż na pierwszym stanowiska. Nie warto więc się bać nauki i zmiany zawodu, nawet gdy wcześniejszemu poświęciliśmy studia albo kilkanaście lat praktyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *