Nasz system edukacji nie jest dostosowany do potrzeb rynku pracy ?

Nasz system edukacji nie jest dostosowany do potrzeb rynku pracy ?

Coraz więcej mówi się o tym, że nasz system edukacji nie jest dostosowany do potrzeb rynku pracy. Szczególnie widać to na studiach, gdy godzin zajęć praktycznych jest za mało, a na niektórych kierunkach uczą wykładowcy, którzy od dawna nie praktykowali innego zawodu i w tym czasie bardzo wiele się zmieniło. Są też pozytywne zjawiska. Renesans przeżywają szkoły zawodowe. Dobrze prowadzone, we współpracy z pracodawcami z regionu, mogą wyedukować rzeczywiście fachowych specjalistów. I jest to nie tylko praca robotnika, ale kontrolera, operatora, czy też innego pracownika, który znać się musi albo bardzo dobrze na wąskiej dziedzinie, albo szeroko na wszystkim z danego zakresu działalności. W szkołach ogólnokształcących pojawia się zaś coraz więcej pracy projektowej i dodatkowej, zachęcającej do samodzielności, robienia badań i poszukiwania, myślenia w kategoriach robienia rzeczy, jakie można wpisać do CV albo ładnie „sprzedać”.

Szkolenia i kursy zawodowe

Wciąż warto jednak stawiać nieustannie na dodatkowe kształcenie. Realizować je można poprzez kursy i szkolenia różnego rodzaju. Brać pod uwagę trzeba, że metody i trendy wciąż będą się zmieniać i im większy wyrobimy w sobie nawyk poszerzania wiedzy, tym łatwiej będzie nam w momencie, kiedy stanie się to koniecznością. Jeśli studiujesz, warto od razu zdobywać po drodze różne certyfikaty, odbywać szkolenia, a także rozwijać zainteresowania. To da Ci lepsze możliwości już na starcie. Z pewnością zaangażowanie w naukę pod kątem konkretnego zawodu da znacznie więcej niż sam tylko dyplom. Pomyśl o tym, żeby być o krok przed innymi, a szukanie pracy nigdy nie będzie dla Ciebie trudnością ani kłopotem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *